We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Horizontal Cable Manager, 2 RU, D-Ring
SKU
HCM-2D
- “D-ring” style on front, fast and easy to route cables
- No end rings
- Welded steel construction
- Durable black powder coat finish
Category: Rack Accessories
| SKU | HCM-2D |
|---|---|
| EAN | 0656747008160 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Steel panel with "D-rings" on the front; black powder coat
Organize patch cords and maintain a required bend radius. Available in a wide variety of styles to suit any application. The D-Ring provides a creative solution for adding individual D-Rings to a rack or on a wall using appropriate fasteners. For optimal performance, do not exceed a 50% fill rate when passing cables through cable rings. Constructed from 16-gauge steel, and finished in a durable black powder coat.
Organize patch cords and maintain a required bend radius. Available in a wide variety of styles to suit any application. The D-Ring provides a creative solution for adding individual D-Rings to a rack or on a wall using appropriate fasteners. For optimal performance, do not exceed a 50% fill rate when passing cables through cable rings. Constructed from 16-gauge steel, and finished in a durable black powder coat.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable management panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 89 mm |
| Depth | 107 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable management panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 2U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |