We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products FWD-D-RING cable clamp Blue 1 pc(s)
SKU
FWD-D-RING
Category: Cable Clamps
| SKU | FWD-D-RING |
|---|---|
| EAN | 0656747384677 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Quickly install D Rings for optimal horizontal cable management using absolutely no hardware.
Forward Family cable management accessories shall be Middle Atlantic Products model # FWD-D-RING and include 1 piece(s), refer to chart. Forward Family small device mounting shall be made from blue nylon, and mount in a tool-free manner. Forward Family cable management accessories shall be 3.51” H x 1.75” W x 1.75" D (refer to chart.) Forward Family cable management accessories shall be RoHS 3 compliant. Forward Family cable management accessories shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Forward Family cable management accessories shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the product.
Forward Family cable management accessories shall be Middle Atlantic Products model # FWD-D-RING and include 1 piece(s), refer to chart. Forward Family small device mounting shall be made from blue nylon, and mount in a tool-free manner. Forward Family cable management accessories shall be 3.51” H x 1.75” W x 1.75" D (refer to chart.) Forward Family cable management accessories shall be RoHS 3 compliant. Forward Family cable management accessories shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Forward Family cable management accessories shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the product.
| Features | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 89.2 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 44.5 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |