We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Fan Top, Accepts One 10" Fan, ERK Series
SKU
ERK-10FT
- Mounts one 10” fan
- Fits WMRK, ERK and ERK-KD (35 space and higher), SCRK racks
- Steel construction with black finish
Category: Rack Accessories
| SKU | ERK-10FT |
|---|---|
| EAN | 0656747006135 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Fits WMRK, ERK (35 space and higher), SCRK; includes service plate
Top options accept 10” fans for active thermal management. See pg. 120 for fan and air flow specs.
Top options accept 10” fans for active thermal management. See pg. 120 for fan and air flow specs.
| Features | |
|---|---|
| Type | Fan panel |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Built-in fan | No |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Cooling | |
| Built-in fan | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 501.6 mm |
| Height | 365.2 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Fan panel |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |