We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products DO-5-37 rack accessory Door
SKU
DO-5-37
- Solid door with key lock and flush pull
- Can be hinged right or left
- Note: in multi-bay configurations, a cable chase is required for clearance
Category: Rack Accessories
| SKU | DO-5-37 |
|---|---|
| EAN | 0656747004735 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Steel with black finish, solid door with lock, can be hinged right or left
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Door |
| Rack capacity | 37U |
| Compatibility | Slim 5-37 |
| Product colour | Black |
| Locking | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 19960 cm³ |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 1752.6 mm |
| Package depth | 584.2 mm |
| Package weight | 20 kg |
| Width | 517.5 mm |
| Height | 1735.9 mm |
| Depth | 55.9 mm |
| Packaging data | |
| Package volume | 19960 cm³ |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 1752.6 mm |
| Package depth | 584.2 mm |
| Package weight | 20 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Door |
| Rack capacity | 37U |
| Compatibility | Slim 5-37 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |