We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products DECP One space Decora panel Front panel
SKU
DECP-1X2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 RU Decora Device Panel for 2 Devices, Black
- Mounts two low-voltage Decora devices
- Ideal for holding RPS Series remote power switches
- Sturdy steel construction, only takes one rackspace
Category: Rack Accessories
| SKU | DECP-1X2 |
|---|---|
| EAN | 0656747075995 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
One space panels mount any low-voltage Decora device directly onto the rackrail of a standard 19” enclosure. Panels accommodate as many as two devices including the RPS Series remote power switch and the TEMP-DEC temperature display. Constructed from one-piece flanged steel (with an open area of 1.62” between flanges), black powder coat finish.
| Features | |
|---|---|
| Type | Front panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | RPS Series |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 270 g |
| Width | 482.6 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 44.4 mm |
| Depth | 13.2 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 270 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Front panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | RPS Series |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | GREENGUARD |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |