We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CWR Series Data Swing Wall Rack CWR-18-26VD
SKU
CWR-18-26VD
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
CWR Series Data Swing Wall Rack, 660x899x483mm, 31.2kg
- Welded steel construction for strength
- 26” width provides extra space for cables and patching
- Comes standard with adjustable wide-face rackrail
- Locking swing open center section for front and rear access
- Includes a locking/latching plexi front door for added security
- Front door can be easily reversed for left or right hand swing
- Engineered for passive thermal management; optional fan kit available
- Bag of 50 mounting screws included
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 18U |
| SKU | CWR-18-26VD |
| EAN | 0656747113055 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Data Wall Rack with 12-24 threaded rackrail and rear latch lock
Specifically designed for structured cabling, the CWR is a versatile system for mounting multiple patch panels and other voice/data equipment where floor and wall space are at a premium.
Specifically designed for structured cabling, the CWR is a versatile system for mounting multiple patch panels and other voice/data equipment where floor and wall space are at a premium.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 66 cm (26") |
| Rack capacity | 18U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 50 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 660 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 899 mm |
| Weight | 31.2 kg |
| Size (imperial) | 66 cm (26") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 50 |
| Technical details | |
| Type | Wall mounted rack |
| Size (imperial) | 66 cm (26") |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | GREENGUARD |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Rack capacity | 18U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |