We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CRD-WMRK-24 rack accessory Door
SKU
CRD-WMRK-24
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
24 RU CRD Series Split Solid Rear Door for WMRK Racks
- Split solid rear door, steel construction
- Includes preinstalled standard locking swing handle
Category: Rack Accessories
| SKU | CRD-WMRK-24 |
|---|---|
| EAN | 0656747188855 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Steel construction, black finish; split doors require less space to open
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Door |
| Size (imperial) | 48.7 cm (19.2") |
| Rack capacity | 24U |
| Compatibility | WMRK |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 7.44 kg |
| Width | 486.9 mm |
| Size (imperial) | 48.7 cm (19.2") |
| Height | 1100.3 mm |
| Depth | 49.3 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.44 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Door |
| Size (imperial) | 48.7 cm (19.2") |
| Rack capacity | 24U |
| Compatibility | WMRK |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |