We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CBS-WRK-32 rack accessory Castor platform
SKU
CBS-WRK-32
- Inner caster base design keeps rack low for stability
- Robust steel construction with black powder coat finish
- Includes 4 pre-installed non-locking commercial grade casters
Category: Rack Accessories
Low-rise inner platform style caster base; 1300 lb capacity
Recessed caster bases fit inside the rack and only increase the overall rack height by 15/16”. Recessed Caster bases work with LF leveling feet, see pg. 31. Each base comes with its wheels pre-installed. Commercial grade casters
Heavy duty non-locking 3” swivel wheels
1,300 lb. weight capacity
UL Listed in the US and Canada
Recessed caster bases fit inside the rack and only increase the overall rack height by 15/16”. Recessed Caster bases work with LF leveling feet, see pg. 31. Each base comes with its wheels pre-installed. Commercial grade casters
Heavy duty non-locking 3” swivel wheels
1,300 lb. weight capacity
UL Listed in the US and Canada
| Features | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Size (imperial) | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 589.67 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 635 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 863.6 mm |
| Package weight | 14.2 kg |
| Width | 745 mm |
| Size (imperial) | 81.3 cm (32") |
| Height | 102 mm |
| Depth | 533 mm |
| Maximum weight capacity | 589.67 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 635 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 863.6 mm |
| Package weight | 14.2 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Size (imperial) | 81.3 cm (32") |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |