We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CBS-WMRK-42 rack accessory Rack base
SKU
CBS-WMRK-42
- Inner caster base design keeps rack low for stability
- Robust steel construction with black powder coat finish
- Includes 4 pre-installed non-locking commercial grade casters
Category: Rack Accessories
| SKU | CBS-WMRK-42 |
|---|---|
| EAN | 0656747098901 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Caster Base for 42 Inch Deep WMRK Series
Low-rise inner platform style caster base
• Inner caster base design keeps rack low for stability
• Robust steel construction with black powder coat finish
• Includes 4 pre-installed non-locking commercial grade casters
| Features | |
|---|---|
| Rack Height | 4.0 |
| Depth | 42.0 |
| Width () | 22.8 |
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack base |
| Compatibility | 42" WMRK |
| Product colour | Black |
| Castor wheels | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 578.6 mm |
| Height | 102.3 mm |
| Depth | 1011.9 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack base |
| Compatibility | 42" WMRK |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |