We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CBS-WMRK-36 rack accessory Rack base
SKU
CBS-WMRK-36
- Inner caster base design keeps rack low for stability
- Robust steel construction with black powder coat finish
- Includes 4 pre-installed non-locking commercial grade casters
Category: Rack Accessories
| SKU | CBS-WMRK-36 |
|---|---|
| EAN | 0656747098062 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Caster Base for 36 Inch DeepMRK Series
Recessed caster bases fit inside the rack and only increase the overall rack height by 15/16”. Recessed Caster bases work with LF leveling feet see pg. 31. Each base comes with its wheels pre-installed. Commercial grade casters • Heavy duty non-locking 3” swivel wheels • 1300 lb. weight capacity • UL Listed in the US and Canada
• Inner caster base design keeps rack low for stability
• IRobust steel construction with black powder coat finish
• IIncludes 4 pre-installed non-locking commercial grade casters
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack base |
| Compatibility | 36" WMRK |
| Product colour | Black |
| Castor wheels | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 578.6 mm |
| Height | 102.3 mm |
| Depth | 859.5 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack base |
| Compatibility | 36" WMRK |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |