We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products C3-FF32-1 rack accessory Rack frame
SKU
C3-FF32-1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
C3 Series Credenza Frame, 1 Bay, 32 Inches High
- 1 Bay frame for C3 Credenza woodkit
- Accepts C3 Shelf Kit, C3 Slide-Out Tech Kit or C3 Stationary Tech Kit
- Accepts C3 Single Display Mount option
- 32" Height
- Includes feet for proper air flow and stability when installed with optional display mount
- Includes (1) LL-VP2110 for small device mounting
- Includes SNAPTOGGLE® Anchors for cinderblock and steel studded walls
Category: Rack Accessories
| SKU | C3-FF32-1 |
|---|---|
| EAN | 0656747390029 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Easily mount the 1 Bay C3 frame to the wall and begin integration of your AV equipment without any obstructions from the woodkit. After integration, install the C3 woodkit onto the frame and conceal the AV system in plain sight.
| Features | |
|---|---|
| Certification | TAA |
| Type | Rack frame |
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 579 mm |
| Weight | 5.9 kg |
| Height | 813 mm |
| Depth | 89 mm |
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Rack frame |
| Colour | |
| Product colour | Black |