We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products BL1-H rack accessory Blank panel
SKU
BL1-H
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 RU Flanged Blank Rack Panel, Aluminum with Handles
- Flanged 16-gauge aluminum construction
- Black brushed and anodized finish
- Includes two mounted handles for a firm, safe pulling grip
- Protrudes only 1-3/16”
Category: Rack Accessories
| SKU | BL1-H |
|---|---|
| EAN | 0656747178337 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
This panel provides a firm, safe grip for pull-out rack systems, while still allowing the use of trim strips if desired. The “one rackspace” design takes up minimal space in the installation, & protrudes 1-3/16”. Comes in two finishes to best match the rack aesthetics.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 220 g |
| Width | 482.6 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 44.4 mm |
| Depth | 42.9 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 220 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |