We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products BGR-RR45 rack accessory Rack rail
SKU
BGR-RR45
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
45 RU Forward Rackrail For BGR Series Enclosures
- The Forward rackrail unleashes your inner speed demon
- Includes a square hole that unlocks the ability for all of our Forward panels, vents and cable management to be clicked in without using ANY rack screws!
- The inside of the rail provides cable management lacing so you can easily run all your interconnections in the rack without having to improvise tie off points
- Compatible with tool-free Forward cable management accessories for an even faster cable routing experience!
Category: Rack Accessories
| SKU | BGR-RR45 |
|---|---|
| EAN | 0656747147647 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Stop fussing around with rack screws when installing your blank panels, vent panels and cable management. We’ve also added our patented Universal Hole Pattern on the side of the rail for your internal cable management.
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 45U |
| Compatibility | BGR |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 46.7 mm |
| Height | 2000.2 mm |
| Depth | 62 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 45U |
| Compatibility | BGR |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |