We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 5AR14 rack accessory Rack rail
SKU
5AR14
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
14 RU Rackrail 10-32 for Slim 5 Series, Black
- Facilitates rear hanging of equipment
- Permits panels to be “mid-mounted”
- All brackets, rails and hardware included
- Cable chase kit required when using this option with ganged enclosures
- Works with all side panels
- Adjustable, split design allows for mid- and rear-hanging support
- Cable chase kit is required when used with ganged racks
- Includes all necessary brackets, rails, and hardware
Category: Rack Accessories
| SKU | 5AR14 |
|---|---|
| EAN | 0656747001178 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
14 RU Rackrail 10-32 for Slim 5 Series
For use with the 14RU Slim 5 Racks providing 10RU of additional mounting
• Adjustable split design allows for mid- and rear-hanging support
• Works with all side panels
• Cable chase kit is required when used with ganged racks
• Includes all necessary brackets rails and hardware
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 1.73 cm (0.68") |
| Rack capacity | 14U |
| Compatibility | Slim 5 Series |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 2.9 kg |
| Width | 17.3 mm |
| Size (imperial) | 1.73 cm (0.68") |
| Height | 563.6 mm |
| Depth | 508 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 1.73 cm (0.68") |
| Rack capacity | 14U |
| Compatibility | Slim 5 Series |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | GREENGUARD |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |