We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 54 RU Lace Strip 3.25 Inches Wide with Tie Posts - 6 Piece
SKU
LACE-5254-OP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
54 RU Lace Strip 3.25 Inches Wide with Tie Posts - 6 Piece
- 3-1/4” width for high capacity
- Includes slip-on posts for fast pre-wrapped cable bundle installation
- Also includes cage nut holes and round holes for versatility
- Steel construction with black powder coat finish
- Sold in packs of 6 pieces
- Steel construction
- High capacity 3-1/4” width
- Equipped with mixed slip-on posts, cage nut holes, and round holes
- Accepts mounting of PD Slim and PDT Series power strips
Category: Rack Accessories
| SKU | LACE-5254-OP |
|---|---|
| EAN | 0656747138027 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Perforated steel lacer strip mounts vertically to rackrail brackets and provides many locations to secure vertical cabling.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 8.25 cm (3.25") |
| Rack capacity | 54U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | United States |
| Perforated | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 13.3 kg |
| Depth (max) | 3.2 mm |
| Width | 82.6 mm |
| Size (imperial) | 8.25 cm (3.25") |
| Height | 2400.3 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 13.3 kg |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 8.25 cm (3.25") |
| Rack capacity | 54U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |