We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 44 RU Lace Strip with Tie Saddles - 6 Piece
SKU
LACE-44-1SP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
44 RU Lace Strip with Tie Saddles - 6 Piece
- Steel construction
- Space-saving 1” width
- Tapped for installing tie saddles
- Includes 10 pre-installed tie saddles
- Easily trimmed to shorter length if desired
- Sold in packs of 6 pieces
Category: Rack Accessories
| SKU | LACE-44-1SP |
|---|---|
| EAN | 0656747060175 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Perforated steel lacer strips mount vertically to rackrail brackets and provide many locations for securing cable bundles.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Rack capacity | 44U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | Mexico |
| Perforated | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Depth (max) | 1.14 cm |
| Width | 25.4 mm |
| Size (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Height | 1955.8 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Rack capacity | 44U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |