We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 40 RU MRK Series 22 Inch Wide Rack, 42 Inches Deep
SKU
MRK-4042
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
40 RU MRK Series 22 Inch Wide Rack, 42 Inches Deep
- Fully welded construction for strength
- Racks gang together when fully loaded
- Multiple lacing points and slotted rail brackets for cable management flexibility
- Standard front and rear adjustable 10-32 threaded rackrail with numbered spaces
- Comes with standard configurable rear door
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 1134 kg |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 40U |
| SKU | MRK-4042 |
| EAN | 0656747071850 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Specify MRK series when you need an enclosure built to perform like a workhorse. Its rugged, space-saving design and high seismic load rating make it a favorite of installing contractors, particularly on larger-scale multi-bay jobs. The MRK series also offers seismic certification and open or removable sides.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Frame type | Open |
| Rack capacity | 40U |
| Front door construction | Steel |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 1134 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Certification | ASCE TAA UL Listed |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 88.6 kg |
| Inner width | 48.3 cm |
| Inner depth | 100.3 cm |
| Inner height | 178.1 cm |
| Width | 558.8 mm |
| Depth | 1066.8 mm |
| Height | 1933.6 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 1134 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 88.6 kg |
| Technical details | |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Rack capacity | 40U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | ASCE TAA UL Listed |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |