We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 2 RU Sliding Rackshelf, 28 Inches Deep
SKU
SSHD-28
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2 RU Sliding Rackshelf, 28 Inches Deep, Black
- Incredible 200 lb. capacity, with full extension slides
- Occupies two rackspaces, with 28” useable shelf depth
- Adjustable rear support to mount in most racks (21.14” to 35.18” range)
- Steel construction with vented steel shelf
Category: Rack Accessories
| SKU | SSHD-28 |
|---|---|
| EAN | 0656747117602 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Deep full extension shelf allows for easy maintenance of your components right on the shelf. Durable black powder coat finish
| Features | |
|---|---|
| Type | Sliding shelf |
| Rack capacity | 2U |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | Mexico |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 4.7 kg |
| Depth (max) | 89.4 cm |
| Width | 483 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 726 mm |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Sliding shelf |
| Rack capacity | 2U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |