We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 14 RU Cable Chase, 20 Inches Deep for SLIM5 Racks
SKU
5CC14
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
14 RU Cable Chase, 20 Inches Deep for SLIM5 Racks
- Provides room for wiring and power distribution between bays
- Enables use of doors and split rear rail with ganged racks
- Includes front, rear and top channels as well as mounting hardware
Category: Rack Accessories
| SKU | 5CC14 |
|---|---|
| EAN | 0656747001291 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Makes room for cables; includes front, rear, top, and hardware
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable chase |
| Rack capacity | 14U |
| Compatibility | SLIM5 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | United States |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 5 kg |
| Width | 83 mm |
| Height | 718 mm |
| Depth | 508 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 5 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable chase |
| Rack capacity | 14U |
| Compatibility | SLIM5 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |