We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 13 RU Lace Strip with Round Holes - 6 Piece
SKU
LACE-13P
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
13 RU Lace Strip with Round Holes - 6 Piece
- 2” width
- Has round holes in three sizes for versatility
- Steel construction with black powder coat finish
- Sold in packs of 6 pieces
- Steel construction
- Space-saving 2” width
- Punched with round holes for versatility
- Accepts mounting of PD Slim and PDT Series power strips
- Easily trimmed to shorter length if desired
Category: Rack Accessories
| SKU | LACE-13P |
|---|---|
| EAN | 0656747100277 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Perforated steel lacer strip mounts vertically to rackrail brackets and provides many locations to secure vertical cabling.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 5.08 cm (2") |
| Rack capacity | 13U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | Mexico |
| Perforated | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Depth (max) | 3 cm |
| Width | 51 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Size (imperial) | 5.08 cm (2") |
| Height | 578 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 5.08 cm (2") |
| Rack capacity | 13U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |