We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microsoft Xbox Elite Wireless Controller Series 2 – Complete Component Pack
SKU
4Z1-00002
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Xbox Elite Wireless Controller Series 2 – Complete Component Pack
Category: Gaming Controller Accessories
| Gaming platforms supported | PC,Xbox One |
|---|---|
| Product type | Gaming controller attachment |
| SKU | 4Z1-00002 |
| EAN | 0889842793758 |
| Manufacturer | Microsoft |
| Availability | Out of Stock |
Customize your Xbox Elite Wireless Controller Series 2 with the right configuration and components to unleash pro-level precision with the Complete Component Pack.
Includes:
- 1 interchangeable D-pad (standard)
- 4 interchangeable thumbsticks (2 classic, 1 tall, 1 dome)
- 4 paddles (2 medium, 2 mini)
- 1 carry case
- 1 charge dock
- 1 USB-C cable
Includes:
- 1 interchangeable D-pad (standard)
- 4 interchangeable thumbsticks (2 classic, 1 tall, 1 dome)
- 4 paddles (2 medium, 2 mini)
- 1 carry case
- 1 charge dock
- 1 USB-C cable
| Features | |
|---|---|
| Product type | Gaming controller attachment |
| Gaming platforms supported | PC, Xbox One |
| Product colour | Black, Silver |
| Compatible products | Elite Series 2 |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Package type | Box |
| Cables included | USB Type-C |
| Charging station included | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Charging station included | Yes |
| D-pad | Yes |
| Analog thumbsticks included | Classic, Tall |
| Number of analog thumbsticks | 4 |
| Paddles included | Medium, Mini |
| Number of paddles | 4 |
| Carrying case | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 480 g |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 480 g |