We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mercury 114.011UK power cable Black 5 m Power plug type G IEC C13
SKU
114.011UK
- BS 1363 approved plug
- 3 core BSI approved cable
- 10A fused plug
- Suitable for appliances rated up to 2300W
Category: Power Cables
| SKU | 114.011UK |
|---|---|
| EAN | 5015972177907 |
| Manufacturer | Mercury |
| Availability | Out of Stock |
UK 3 pin plug to IEC C13 female plug 3 cores mains power lead, suitable for connecting power to general electronic equipment up to 2300W (10A).
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 5 m |
| Conductor cross section | 1 mm² |
| Connector 1 standard | BS 1363 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Fuse | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 496 g |
| Technical details | |
| Conductor cross section | 1 mm² |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 496 g |