We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases Zip Sleeve 27.9 cm (11") Sleeve case Black
SKU
MC-ZS-GEN-11-BLK
Category: Laptop Cases
| Maximum screen size | 11 " |
|---|---|
| Material | Foam,Nylon |
| Case type | Sleeve case |
| Product main colour | Black |
| SKU | MC-ZS-GEN-11-BLK |
| EAN | 0818239164550 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
Don't let the slim profile fool you, the Zip Sleeve has a foam padded interior to protect your device from bumps and bruises. With the hideaway handle you can carry this on its own or slip it into a bag or backpack. The front zip pocket has room enough for your power adapter and other mobile necessities.
- Durable Nylon Exterior
- Foam Interior for Impact Protection
- Hideaway Carry Handle
- Molded Zipper Pulls
- ID Pocket
- Exterior Zip Pocket
- Fits 11" Laptops
- Durable Nylon Exterior
- Foam Interior for Impact Protection
- Hideaway Carry Handle
- Molded Zipper Pulls
- ID Pocket
- Exterior Zip Pocket
- Fits 11" Laptops
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Foam, Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Foam, Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Foam, Nylon |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |