We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases Ranger Bag V2 27.9 cm (11") Grey
SKU
MC-RB2-11-GRY
- Large front pocket fastened with individual compartments
- Plenty of room for power chargers
- Non-slip shoulder straps
- Double hand carrying straps with Velcro
- ID pocket on back
- Inside sections for valuables
- Shock absorbing foam provides intense protection
- Firm, rigid outer walls prevent impact damage
- Exceeds MIL-STD-810 military drop testing requirements
Category: Laptop Cases
| Maximum screen size | 11 " |
|---|---|
| Product main colour | Grey |
| SKU | MC-RB2-11-GRY |
| EAN | 0859796007850 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
Introducing The Ranger V2 by MAX Cases. The Ranger products are one of the first bags available on the education market that not only meets but exceeds the MIL-STD-810 military drop testing requirements. While shock absorbing foam is used on the inside and corners to protect your valuable device, the outer layer has firm, rigid walls to help prevent impact damage from drops and everyday classroom use.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Grey |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Protection features | Shock resistant |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |