We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases MC-WNSF-11-GRY laptop case 27.9 cm (11") Grey
SKU
MC-WNSF-11-GRY
- Stylish and slim, this "Always-On" case allows you to work directly from your case keeping it safe "Always"
- Keep your laptop secure with its non-scratch tech grip hooks and stay put elastic straps
- Durable 900D polyester outside material
- Rigid exterior and padded, soft touch lining throughout surrounds your laptop to provide the best in protection again drops, scratches and dirt
- Added levelers inside the case lift your laptop slightly to not only provide you with an ergonomic typing angle but to allow for easy access to ports when laptop is inside the case
- Non-slip feet on bottom of case keep your laptop from sliding and shifting while you work
- Fits most 11" laptops ID holder
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 11 " |
| Material | Polyester |
| Product main colour | Grey |
| SKU | MC-WNSF-11-GRY |
| EAN | 0859796007553 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Solid protection for wherever today’s adventures take you.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Features | |
| Product main colour | Grey |
| Expandable | No |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
|---|---|
| Expandable | No |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Polyester |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |