We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases MC-SSP2-11-GRY laptop case 27.9 cm (11") Sleeve case Black
SKU
MC-SSP2-11-GRY
- Compact design & slim profile for easy carrying and easy fit in backpacks
- ID window for convenient identification
- Rigid front and back panels for protection against compression
- Durable water-repellent ripstop exterior
- Foam perimeter and top flap under zipper for shock and drop protection
- Large vertical YKK zipper opening for easy access to the inside
- Ergonomic, foam padded carry handle for comfortable under-the-arm carrying
- Includes removable, adjustable shoulder strap with padded shoulder pad
- Front zipper pocket stores AC adapter and other accessories
- Available in two sizes for a great fit with many popular Chromebooks, laptops and Macbooks
Category: Laptop Cases
| Maximum screen size | 11 " |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Product main colour | Black |
| SKU | MC-SSP2-11-GRY |
| EAN | 0850006973002 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
Protection and ease perfect for backpacks. This slim design fits easily into backpacks for added protection among books and binders. Vertical zipper access lets students grab devices quickly when the bell rings. Rigid front/back panels safeguard against compression. Enhanced foam perimeter delivers added protection from shock and drops. The roomy outside pocket conveniently houses charging cords and other daily necessities. Heathered charcoal-grey ripstop fabric repels water and resists tears, for functional good looks students feel good about carrying.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Technical details | |
| Case type | Sleeve case |