We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases MC-SSP-14-GRY laptop case 35.6 cm (14") Sleeve case Black
SKU
MC-SSP-14-GRY
Category: Laptop Cases
| Maximum screen size | 14 " |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Product main colour | Black |
| SKU | MC-SSP-14-GRY |
| EAN | 0850006973019 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
With a slim, top-loading design, the MAXCases Slim Sleeve with Pocket fits easily into backpacks for added protection among books and binders. Vertical zipper access lets students grab devices quickly when the bell rings. Rigid front/back panels safeguard against compression. Enhanced foam perimeter delivers added protection from shock and drops. The roomy outside pocket conveniently houses charging cords and other daily necessities. Heathered charcoal-grey ripstop fabric repels water and resists tears, for functional good looks students feel good about carrying.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Case type | Sleeve case |
| Front pocket | Yes |