We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases MC-SS-11-GRY laptop case 27.9 cm (11") Sleeve case Grey
SKU
MC-SS-11-GRY
- Compact design and slim profile for easy carrying and for use inside a backpack
- ID window for easy identification
- Front and back rigid panels for protection against compression
- Durable yet stylish cotton canvas exterior
- Foam pertimeter and top flap under zipper for shock and drop protection
- Large vertical YKK zipper opening for easy access to the inside
- Ergonomic, foam padded carry handle for comfortable under the arm carrying
- Cell phone pocket on front of sleeve
- Removeable, adjustable shoulder strap with padded shoulder pad (Sold Separately)
Category: Laptop Cases
| Maximum screen size | 11 " |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Product main colour | Grey |
| SKU | MC-SS-11-GRY |
| EAN | 0859796007423 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Grey |
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Technical details | |
| Case type | Sleeve case |