We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases MAX Work-In-Slim 35.6 cm (14") Sleeve case Black
SKU
MC-WNS-14-GRY
- Stylish and slim, this "Always-On" case allows you to work directly from your case keeping it safe "Always"
- Keep your laptop secure with its non-scratch tech grip hooks and stay put elastic straps
- Durable 900D polyester outside material
- Ergonomic, padded carry handle
- No fail YKK zippers
- Rigid exterior and padded, soft touch lining throughout surrounds your laptop to provide the best in protection again drops, scratches and dirt
- Added levelers inside the case lift your laptop slightly to not only provide you with an ergonomic typing angle but to allow for easy access to ports when laptop is inside the case
- Non-slip feet on bottom of case keep your laptop from sliding and shifting while you work
- Fits most 14" laptops
- ID holder
- Optional: Removable accessory zipper pouch (sold separately)
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Material | Polyester |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | MC-WNS-14-GRY |
| EAN | 0859796007577 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Linear mass density | 600 D |
| Number of front pockets | 1 |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Linear mass density | 600 D |
| Number of front pockets | 1 |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |