We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases MAX Slim Sleeve 11-12" devices 30.5 cm (12") Sleeve case Black
SKU
MC-SSP-11-GRY
- Compact design and slim profile for easy carrying and for use inside a backpack
- ID window for easy identification
- Front and back rigid panels for protection against compression
- Durable water repelling ripstop outside material
- Foam perimeter and top flap under zipper for shock and drop protection
- Large vertical YKK zipper opening for easy access to the inside
- Ergonomic, foam padded carry handle for comfortable under the arm carrying
- Removeable, adjustable shoulder strap with padded shoulder pad (Sold Separately)
- Front zipper pocket to store AC Adapter and other accessories
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 12 " |
| Case type | Sleeve case |
| Product main colour | Black |
| SKU | MC-SSP-11-GRY |
| EAN | 0818212466718 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Lining colour | Grey |
| Case type | Sleeve case |
| Expandable | No |
| Protection features | Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
| Lining colour | Grey |
| Case type | Sleeve case |
| Expandable | No |
| Protection features | Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Protection features | Shock resistant |
| Case type | Sleeve case |
| Front pocket | Yes |