We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases Folio-X 25.9 cm (10.2") Black, Blue
SKU
AP-EFX-IP7-BLU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Extreme Folio-X for iPad 10.2" (2019) (Blue)
- Exclusively designed for the 2019 10.2” iPad 7
- Custom-fit design delivers lightweight, rugged protection
- Shock-absorbing bumpers protect edges against drops, scratches and wear & tear
- Air-cushioned corners deliver enhanced-yet-slim corner protection
- Secure-hold magnetic front flap converts into a multipurpose stand
- Updated flap design adds stability and wraps tightly to safeguards stylus
- Wide elastic loop accommodates virtually any Pencil/stylus & is easily removable for added versatility
- Smart on/off cover conserves battery life
- Non-slip feet add stability
- Clear back panel for asset tag visibility
- Easy accessibility to microphone, speaker and charging ports
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black,Blue |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.2 " |
| SKU | AP-EFX-IP7-BLU |
| EAN | 0850006973934 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
Custom designed for a perfect fit, the Extreme Folio-X protects your iPad 7 while providing easy access to all ports and controls. Shock-absorbing edge and corner bumpers guard against damage from drops and bumps. The smart on/off cover safeguards battery life and offers a handy stand. The wide, updated cover flap adds stability and wraps securely around the stylus. The integrated loop keeps your Apple Pencil (or any stylus) close at hand and can be easily removed as needed.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10.2" (2019) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Blue |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10.2" (2019) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black, Blue |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Closure type | Magnetic closure |