We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases Extreme Folio-K 25.9 cm (10.2") Black
SKU
AP-EFK-IP7-BLK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Extreme Folio-K for iPad 7 10.2" (2019), Black
- Exclusively designed for the 2019 10.2” iPad 7
- Provides seamless compatibility with Apple Smart Keyboard (sold separately)
- Custom-fit design delivers lightweight, rugged protection
- Shock-absorbing bumpers protect edges against drops, scratches and wear & tear
- Air-cushioned corners deliver enhanced-yet-slim corner protection
- Wide elastic loop accommodates virtually any Pencil/stylus & is easily removable for added versatility
- Non-slip feet add stability
- Clear back panel for asset tag visibility
- Easy accessibility to microphone, speaker and charging ports
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.2 " |
| SKU | AP-EFK-IP7-BLK |
| EAN | 0850015720024 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
Custom designed for a perfect fit, the Extreme Folio-K protects your iPad 7 while enabling easy compatibility with your Apple Smart Keyboard (sold separately). Shock-absorbing edge and corner bumpers guard against damage from drops and bumps. The integrated loop keeps your Apple Pencil (or any stylus) close at hand and can be easily removed as needed. The custom-fit design ensures easy access to all ports and controls.
FULLY KEYBOARD COMPATIBLE
Need a keyboard? No problem. This rugged case delivers top-notch protection plus easy compatibility with your Apple Smart Keyboard (sold separately), including battery-saving on/off function.
AIR-CUSHIONED PROTECTION
Enjoy slimmed-down style without sacrificing protection, thanks to air-pocket cushioned corners. Tiny cut-out triangles add the power of air-pockets to deliver tough protection for vulnerable corners. Shock-absorbing bumpers round out the rugged protection.
QUALITY DESIGN, PERFECT FIT
No off-the-shelf compromise, this case is custom-designed for a perfect fit with your iPad 7, which means you’ll always have easy access to your camera, volume controls and every port.
STYLE IT YOUR WAY
Like keeping your Apple Pencil (or any stylus) close at hand? You’ll love our convenient elastic holder, now wider and more secure. Prefer a more streamlined silhouette? Good news – it’s easily removable!
FULLY KEYBOARD COMPATIBLE
Need a keyboard? No problem. This rugged case delivers top-notch protection plus easy compatibility with your Apple Smart Keyboard (sold separately), including battery-saving on/off function.
AIR-CUSHIONED PROTECTION
Enjoy slimmed-down style without sacrificing protection, thanks to air-pocket cushioned corners. Tiny cut-out triangles add the power of air-pockets to deliver tough protection for vulnerable corners. Shock-absorbing bumpers round out the rugged protection.
QUALITY DESIGN, PERFECT FIT
No off-the-shelf compromise, this case is custom-designed for a perfect fit with your iPad 7, which means you’ll always have easy access to your camera, volume controls and every port.
STYLE IT YOUR WAY
Like keeping your Apple Pencil (or any stylus) close at hand? You’ll love our convenient elastic holder, now wider and more secure. Prefer a more streamlined silhouette? Good news – it’s easily removable!
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 7 10.2" (2019) |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 7 10.2" (2019) |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |