We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases Explorer Bag 3.0 27.9 cm (11") Black
SKU
MC-EB3-GEN-11-BLK
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 11 " |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Product main colour | Black |
| SKU | MC-EB3-GEN-11-BLK |
| EAN | 0859796007379 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
Designed to protect your notebook all day - every day. The case is "Always On" so your notebook is secure and protected while inside a molded EVA ballistic nylon shell. Tech grip hooks and elastic straps keep your device in place, while Airflow Max technology keeps it cool and allows you to work directly from the case.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Carrying handle(s) | Yes |