We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases Explorer 4 35.6 cm (14") Black
SKU
MC-EB4-14-BLK
- Slim design combines cover and carrying case for "always-on" protection
- Rigid exterior with padded, soft-touch lining safeguards against drops, scratches and dirt
- Ballistic nylon exterior for weather-resistant durability
- Secures device with non-scratch bezel hooks and stay-put elastic straps with gel microbeads
- Shock-absorbing, molded EVA interior keeps device cool with heat-dissipating air flow channels
- Interior ID insert guards against removal
- Integrated ergonomic top handles for comfortable carrying
- Top quality, no-fail YKK zippers
- Accommodates standard 14" Chromebooks and laptops and similarly-sized devices
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate),Nylon |
| Product main colour | Black |
| SKU | MC-EB4-14-BLK |
| EAN | 0850015720031 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
Our best Explorer case yet, this 4th edition continues the tradition of durable 24/7 protection that doubles as a carrying case. The ballistic nylon exterior delivers weather-resistant reliability along with an updated look. More than just great-looking, the molded waves create interior air flow channels that dissipate heat and keep devices cool. Dual carry handles provide a secure grip, while an optional, removable shoulder strap is available for an added carry option. We’ve even improved the ID holder for added security. Of course, you can still count on durable protection against drops, scratches and dirt provided by the rigid exterior and padded soft-touch lining. Perfectly sized for 14” Chromebooks/laptops and similar-sized devices.
TOUGH, ALWAYS-ON PROTECTION
Shock-absorbing molded EVA shell encased in durable, long-lasting 900D ballistic nylon delivers tough, 24/7 protection against drops, scratches and dirt – In the classroom, at home, and everywhere in-between.
WATERPROOF EXTERIOR
Tightly woven from waterproof nylon, this tough exterior repels moisture well beyond the ability of simple spray coatings – for true waterproofing that lasts as long as the case.
COOLING INTERIOR
Hot laptops are loud, uncomfortable and can lead to costly damage. This case keeps it cool with rows of heat-dissipating airflow channels molded right into the design.
SUPERIOR IN-CASE STABILITY
Thick elastic bands with rubber microbeads grip the laptop’s base. Scratch-free Tech-Grip hooks attach the display bezel to the case with durable elastic, minimizing screen movement and preventing slipping.
SMART ID INSERT
Updated ID holder with interior insert prevents pranks and guards against removal.
TOUGH, ALWAYS-ON PROTECTION
Shock-absorbing molded EVA shell encased in durable, long-lasting 900D ballistic nylon delivers tough, 24/7 protection against drops, scratches and dirt – In the classroom, at home, and everywhere in-between.
WATERPROOF EXTERIOR
Tightly woven from waterproof nylon, this tough exterior repels moisture well beyond the ability of simple spray coatings – for true waterproofing that lasts as long as the case.
COOLING INTERIOR
Hot laptops are loud, uncomfortable and can lead to costly damage. This case keeps it cool with rows of heat-dissipating airflow channels molded right into the design.
SUPERIOR IN-CASE STABILITY
Thick elastic bands with rubber microbeads grip the laptop’s base. Scratch-free Tech-Grip hooks attach the display bezel to the case with durable elastic, minimizing screen movement and preventing slipping.
SMART ID INSERT
Updated ID holder with interior insert prevents pranks and guards against removal.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate), Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
|---|---|
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate), Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate), Nylon |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |