We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases EdgeProtect 29.5 cm (11.6") Shell case Black, Transparent
SKU
AC-E-C732-11-BLK
- Cost-effective design for the Acer C732 Chromebook 11"
- Adds protection where it’s needed most: the edges and corners most vulnerable during a drop
- Shock-absorbing TPE bumpers safeguard vulnerable edges and corners
- Fortified corners overlap bottom of closed Chromebook, delivering even greater protection
- Clear polycarbonate top safeguards against scratches, dings and dirt
- Ideal for schools, with budget-friendly pricing
- Molded ergonomic tab for easy and comfortable open/close
- Perfect-fit design never interferes with any device capabilities or functions
- Custom colors and logos available with minimum order quantities
- Lightweight design fits easily into backpacks for comfortable carrying
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Acer |
|---|---|
| Maximum screen size | 11.6 " |
| Material | Plastic,Polycarbonate |
| Case type | Shell case |
| SKU | AC-E-C732-11-BLK |
| EAN | 0850006973231 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
The EdgeProtect* single-side Chromebook case delivers budget-friendly protection with enhanced coverage for those vulnerable corners. A custom-fit, top-only case, EdgeProtect safeguards your investment with an innovative design created to enhance the latest generation of Chromebooks. Installs quickly and lightens the load for student carrying while delivering a perfect fit that never interferes with device functions.
Next gen design
Designed to work with the latest generation of Chromebooks and laptops, the EdgeProtect™ single-side case delivers cost-effective protection with enhanced coverage for vulnerable corners.
Fortified corners
When closed for carrying, enhanced corner bumpers overlap the bottom of device, adding rugged protection where it's needed most during a drop.
Precise fit, perfect functionality
Precisely designed to perfectly fit each device model, the EdgeProtect is snug, secure and never interferes with any device capabilities.
Easier carrying
Slim and lightweight, the innovative top-only design lightens the load for student carrying, without sacrificing rugged protection.
Easier carrying
Slim and lightweight, the innovative top-only design lightens the load for student carrying, without sacrificing rugged protection.
Next gen design
Designed to work with the latest generation of Chromebooks and laptops, the EdgeProtect™ single-side case delivers cost-effective protection with enhanced coverage for vulnerable corners.
Fortified corners
When closed for carrying, enhanced corner bumpers overlap the bottom of device, adding rugged protection where it's needed most during a drop.
Precise fit, perfect functionality
Precisely designed to perfectly fit each device model, the EdgeProtect is snug, secure and never interferes with any device capabilities.
Easier carrying
Slim and lightweight, the innovative top-only design lightens the load for student carrying, without sacrificing rugged protection.
Easier carrying
Slim and lightweight, the innovative top-only design lightens the load for student carrying, without sacrificing rugged protection.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 29.5 cm (11.6") |
| Features | |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Case type | Shell case |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | C732 Chromebook 11" |
| Maximum screen size | 29.5 cm (11.6") |
| Brand compatibility | Acer |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | C732 Chromebook 11" |
| Maximum screen size | 29.5 cm (11.6") |
| Brand compatibility | Acer |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Compatibility | C732 Chromebook 11" |
| Case type | Shell case |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |