We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Max Cases Work-In-Slim notebook case 35.6 cm (14") Cover Grey
SKU
MC-WNSP-14-GRY
- Slim design combines cover and carrying case for "always-on" protection
- Rigid exterior with padded, soft-touch lining safeguards against drops, scratches and dirt
- Secures device with non-scratch bezel hooks and stay-put elastic straps with gel microbeads
- Integrated lifts provide an ergonomic typing angle, easy access to ports and cooling airflow
- Durable 900D polyester material in style-minded charcoal-grey ripstop weave with light-grey accents
- Durable, stitched-on pocket keeps essentials close at hand
- Non-slip feet prevent sliding and shifting while working
- Retractable top handle for easy carrying
- Integrated external ID holder
- No-fail YKK zippers
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Material | Polyester |
| Case type | Cover case |
| SKU | MC-WNSP-14-GRY |
| EAN | 0850006973453 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
Carry and protect all-in-one. This handy case delivers 24/7 protection that doubles as a carrying case, for safe transport to and from school – or wherever your day takes you. Work-In-Slim cases are lightweight and unobtrusive, with a minimalist heathered charcoal grey design. The 5-point harness system keeps devices secure and steady with non-scratch hooks and stay-put elastic straps. The padded, soft-touch interior handles devices with care. The durable, stitched-on pocket keep pens, pencils, thumb drives and more close at hand. Perfectly sized for 14” Chromebooks, laptops and MacBooks.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Product main colour | Grey |
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Cover |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |