We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Max Cases Explorer 4 notebook case 27.9 cm (11") Black
SKU
MC-EB4-11-BLK
Category: Laptop Cases
| Maximum screen size | 11 " |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| SKU | MC-EB4-11-BLK |
| EAN | 0850006973989 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | Out of Stock |
Our best Explorer case yet, this 4th edition continues the tradition of durable 24/7 protection that doubles as a carrying case. The ballistic nylon exterior delivers weather-resistant reliability along with an updated look. More than just great-looking, the molded waves create interior air flow channels that dissipate heat and keep devices cool. Dual carry handles provide a secure grip, while an optional, removable shoulder strap is available for an added carry option. We’ve even improved the ID holder for added security. Of course, you can still count on durable protection against drops, scratches and dirt provided by the rigid exterior and padded soft-touch lining. Perfectly sized for 11” Chromebooks/laptops and 13" MacBooks.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Design | |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Technical details | |
| Carrying handle(s) | Yes |