We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Liberty AV Solutions E-USB3.1CAF USB cable 0.15 m USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) USB C USB A Black
SKU
E-USB3.1CAF
- USB "C" Plug (Male) to "A" Jack (Female) Connectivity
- Cable adapter format, short 6 inch cable
- Molded PVC connector housings
- Backwards compatible to USB 3.0, 2.0, and 1.1
- Gen 1 5G rated, handles 3A of current
- AWM rated cable, not for in-wall use
Category: USB Cables
| Cable length | 0.15 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | E-USB3.1CAF |
| Manufacturer | Liberty |
| Availability | Out of Stock |
0.3m USB 3.1 CM-AF Adapter Cable - Black
Product Overview
Economy Molded Pre-Made Cable Assemblies
Features and Benefits
• USB C Plug (Male) to A Jack (Female) Connectivity.
• Cable adapter format short 6 inch cable.
• Molded PVC connector housings.
• Backwards compatible to USB 3.0 2.0 and 1.1.
• Gen 1 5G rated handles 3A of current.
• AWM rated cable not for in-wall use.
Applications
• Adaption of USB C to other USB connector formats.
• Adaption of USB C to control USB 1.1 2.0 3.0 clients.
| Features | |
|---|---|
| Length | 0.3m |
| USB C Male to USB A Female | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 0.15 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 0.15 m |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |