We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4XB1K26774 internal solid state drive 512 GB M.2 PCI Express 4.0 NVMe
SKU
4XB1K26774
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkPad 512G M.2 PCIe Gen4*4 OPAL 2242 internal SSD
- 512GB storage capacity
- M.2 PCIe Gen4*4 interface
- 2242 form factor
- Qualified on selected ThinkPad notebooks
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | Notebook |
| SKU | 4XB1K26774 |
| EAN | 4571592117392 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
ThinkPad 512G M.2 PCIe Gen4*4 OPAL 2242 internal SSD is a good choice to upgrade your ThinkPad device. It is qualified on selected ThinkPad notebooks and has one year warranty.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Certification | BSMI, FCC, ICES-003, CE, UK DOC, VCCI, KCC, RCM, CB |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible products | ThinkPad |
| Certificates | |
| Certification | BSMI, FCC, ICES-003, CE, UK DOC, VCCI, KCC, RCM, CB |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Compatible products | ThinkPad |
| Design | |
| Component for | Laptop |
| Certification | BSMI, FCC, ICES-003, CE, UK DOC, VCCI, KCC, RCM, CB |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 42 mm |
| Weight | 3.9 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 22 mm |
| Package width | 177 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 177 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| SSD form factor | M.2 |
| Other features | |
| Compatible products | ThinkPad |