We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Legamaster eraser tissue for TZ 4 whiteboard eraser 100pcs
SKU
7-120600
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Legamaster eraser tissue for TZ 4 whiteboard eraser 100pcs
- Viscose tissues for dry erasers
- Suitable for TZ4 whiteboard eraser (ref. no. 7-120500)
- 100% biodegradable material
- Eraser tissue is folded around the eraser
- Content: 100 tissues
- Dimensions: L 22 x W 16 cm
Category: Board Cleaning Kits
| SKU | 7-120600 |
|---|---|
| EAN | 8713797028332 |
| Manufacturer | Legamaster |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Ideal for quick cleaning of the board surface during meetings and lessons. Easy exchange of eraser tissues. Environmentally friendly: Tissues are replaceable and biodegradable.
| Features | |
|---|---|
| Material | Viscose |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Height | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Weight | 171 g |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 209 g |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 209 g |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Package volume | 1299.375 cm³ |
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Height | 220 mm |
| Country of origin | China |
| Material | Viscose |
| Product colour | White |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net weight | 205.2 kg |
| Pallet net height | 2.21 m |
| Pallet net length | 120 cm |
| Pallet gross weight | 250.8 kg |
| Package volume | 1299.375 cm³ |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1200 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8713797054126 |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.21 m |
| Customs product code (TARIC) | 56031190 |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net weight | 205.2 kg |
| Pallet net height | 2.21 m |
| Pallet net length | 120 cm |
| Pallet gross weight | 250.8 kg |
| UNSPSC-code | 44111908 |
| Supplier features | |
| Product or Article Information Sheet available? | Yes |