We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Labelmate UCAT-1-CHUCK Unwinder 1 pc(s)
SKU
LMU004
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
UCAT-1-CHUCK, 170/220/270mm, 300mm Roll diameter
- Self-powered Unwinder
- Handles labels up to 170mm, 220mm or 270mm wide
- Roll diameter capacity up to 300mm
- Available for 38, 40, 44, 70, 76 and 100mm cores
- Sames speed as the printer
| Type | Unwinder |
|---|---|
| Device compatibility | Label printer |
| SKU | LMU004 |
| Manufacturer | Labelmate |
| Availability | Out of Stock |
The Classic Labelmate self-powered Unwinder with Adjustable Speed-Proportional Braking.
The UCAT-1-CHUCK handles labels up to 170, 220 or 270mm wide and will unwind a roll of labels up to a 300 mm diameter. This model includes durable “Quick-Chuck” quick-locking Core Chuck, permitting the fastest loading and unloading of cores and label rolls. Standard Quick-Chuck: Core diameter: 76mm / Label width: 170mm
Rugged, heavy-gauge steel construction allows your UCAT-1-CHUCK Unwinder to be simply set in place. Special anti-slip feet keep the unit from moving.
Reliable, high quality and maintenance-free, the Heavy-Duty CAT Label Unwinder features a 5 YEAR PARTS and LABOUR LIMITED WARRANTY, the longest in the industry.
The UCAT-1-CHUCK handles labels up to 170, 220 or 270mm wide and will unwind a roll of labels up to a 300 mm diameter. This model includes durable “Quick-Chuck” quick-locking Core Chuck, permitting the fastest loading and unloading of cores and label rolls. Standard Quick-Chuck: Core diameter: 76mm / Label width: 170mm
Rugged, heavy-gauge steel construction allows your UCAT-1-CHUCK Unwinder to be simply set in place. Special anti-slip feet keep the unit from moving.
Reliable, high quality and maintenance-free, the Heavy-Duty CAT Label Unwinder features a 5 YEAR PARTS and LABOUR LIMITED WARRANTY, the longest in the industry.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Unwinder |
| Product colour | Black, Grey |
| Weight & dimensions | |
| Roll diameter | 30 cm |
| Core diameter | 10 cm |
| Maximum label width | 27 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Unwinder |
| Product colour | Black, Grey |