We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Labelmate Twin-CAT-2 Rewinder 1 pc(s)
SKU
LMR016
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
D 220 mm, 125 cm/sec, 355 x 280 x 250 mm, 220-240 VAC, 50/60 Hz, 15VDC, 4.6A, 13.2 kg
- our choice of core holders
- Handles labels up to 270mm wide
- Roll diameter capacity up to 220mm
- Speed up to 125cm/sec
| Type | Rewinder |
|---|---|
| Device compatibility | Label printer |
| SKU | LMR016 |
| EAN | 2000009001464 |
| Manufacturer | Labelmate |
| Availability | Out of Stock |
The Twin-CAT-2 is a fast and easy way to deliver label rolls the way you want them.
With two motors and your choice of core holders, you have maximum versatility in setting up the operation you need. Both spindles can rewind, unwind and be controlled (direction and torque) independently.
Many possible applications
- Inside wound to outside wound
- Reverse the order of serialized labels
- Rewind labels on a different core size
- Wind small rolls of labels from larger ones
- Strip matrix from die-cut labels inline with your printer
- Rewind a specific quantity of labels with the inspection and pre-set counter options
With two motors and your choice of core holders, you have maximum versatility in setting up the operation you need. Both spindles can rewind, unwind and be controlled (direction and torque) independently.
Many possible applications
- Inside wound to outside wound
- Reverse the order of serialized labels
- Rewind labels on a different core size
- Wind small rolls of labels from larger ones
- Strip matrix from die-cut labels inline with your printer
- Rewind a specific quantity of labels with the inspection and pre-set counter options
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Rewinder |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 470 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Roll diameter | 22 cm |
| Maximum label width | 27 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Rewinder |
| Product colour | Black |