We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Labelmate RRC-330-ACH Rewinder 1 pc(s)
SKU
LMC002
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
max 330 mm, 235 cm/sec, 220-240 VAC, 150 VA
- Handles labels up to 152mm wide
- Roll capacity up to 330mm
- Available for 38, 40, 44, 70, 76 and 100mm cores for the unwind shaft
- Adjustable core holder (25 to 101mm) for the take-up shaft
- Speed up to 235cm/sec
| Type | Rewinder |
|---|---|
| Device compatibility | Label printer |
| SKU | LMC002 |
| Manufacturer | Labelmate |
| Availability | Out of Stock |
Reel-to-Reel Counting System is a self-contained table-top, using a pre-set counter. The RRC-330-ACH accepts roll with a maximum size of 330mm. The unwind shaft is fitted with a “quick-change shaft” that allows to quickly change the core holder diameter (38, 40, 44, 50, 70, 76 and 100mm available). The take-up shaft accepts cores from 25 to 101mm.
The optional built-in encoder allows lenght measurement and offers direct read-out in Metric or British & American Units.
Designed for all-day, every-day use, the RRC-330-ACH is backed by Labelmate’s Famous 3-Year Parts and Labor Limited Warranty (1-Year on power supplies), assuring you trouble-free performance.
The optional built-in encoder allows lenght measurement and offers direct read-out in Metric or British & American Units.
Designed for all-day, every-day use, the RRC-330-ACH is backed by Labelmate’s Famous 3-Year Parts and Labor Limited Warranty (1-Year on power supplies), assuring you trouble-free performance.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Rewinder |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 830 mm |
| Depth | 330 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Roll diameter | 33 cm |
| Maximum label width | 15.2 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Rewinder |
| Product colour | Black, Silver |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |