We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Labelmate Count-100 Rewinder 1 pc(s)
SKU
LMC005
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
W 170 mm, 355 x 280 x 250 mm, 220-240 VAC, 50/60 Hz, 12VDC, 7.42 kg
- Pre-set Counter
- handles labels up to 170mm label width
| Type | Rewinder |
|---|---|
| Device compatibility | Label printer |
| SKU | LMC005 |
| Manufacturer | Labelmate |
| Availability | Out of Stock |
This stand-alone unit can be placed at the output of the printer allowing to count the labels as they are printed.
A rewinder will be needed to wind up the labels after they have been counted. The COUNT-100 can also be used with an unwinder and a rewinder to form a stand-alone off-line label inspection/counting station.
Labelmate products are trouble-free and covered by our famous 3-Year Parts and Labour Limited Warranty (1-Year on power supplies), the longest in the industry.
A rewinder will be needed to wind up the labels after they have been counted. The COUNT-100 can also be used with an unwinder and a rewinder to form a stand-alone off-line label inspection/counting station.
Labelmate products are trouble-free and covered by our famous 3-Year Parts and Labour Limited Warranty (1-Year on power supplies), the longest in the industry.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Rewinder |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 355 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 250 mm |
| Weight | 7.42 kg |
| Maximum label width | 17 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Labelmate |
| Device compatibility | Label printer |
| Type | Rewinder |
| Product colour | Black |