We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics WP-SW2-EN7/EU(W)-80/86 video servers/encoder 4096 x 2160 pixels 60 fps
SKU
WP-SW2-EN7/EU(W)-80/86
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4K AVoIP Encoder Switcher Wall Plate over 1GbE
- Outstanding end–user experience
- Ideal for large–scale deployments
- Robust security
- Simple planning and rollout
- Supports HDCP 2.2
- Video Streaming Transmitter — Streams up to 4K@60Hz (4:2:0) resolution signals over a 1G network interface
- Streaming Support — Unicast and multicast
- Multiple Inputs — One HDMI input and one USB–C input, which support multiple switching policy including Last connected, Priority and Manually
- Analog Audio Embedding — Embed the unbalanced analog audio into the streaming and HDMI output signal
- Convenient and Comprehensive Control — Control the unit using intuitive web interface, protocol 3000 API commands via Ethernet, or front panel LCD and navigation buttons
- Control Gateway — Through P3K or special TCP connection, user can control/communicate with RS232, CEC to the connected devices
- PoE Support — Option to power with PoE connection from a PoE switch
Category: Video Servers/Encoders
| SKU | WP-SW2-EN7/EU(W)-80/86 |
|---|---|
| EAN | 7291063097592 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
4K AVoIP Encoder Switcher Wall Plate over 1GbE
WP−SW2−EN7 is an advanced wall plate encoder for streaming 4K video signals via Ethernet over copper cable.
WP−SW2−EN7 is an advanced wall plate encoder for streaming 4K video signals via Ethernet over copper cable.
| Video | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Performance | |
| Audio decoders | DTS, Dolby Surround |
| Design | |
| Product colour | White |
| Network | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| RS-232 ports | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 400 g |
| Width | 151 mm |
| Depth | 45.6 mm |
| Height | 86 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 700 g |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 75 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
| Audio | |
| Audio decoders | DTS, Dolby Surround |
| Technical details | |
| Package weight | 700 g |
| Product colour | White |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |