We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics USB-A (M) to USB-A (M) 3.0, 0.9m USB cable USB 2.0 USB A Black
SKU
C-USB3/AA-3
Category: USB Cables
| Cable length | 0.9 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | C-USB3/AA-3 |
| EAN | 7291063042998 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
- USB 3.0 Uses Tinned Copper Stranded 28 AWG Cables.
- USB 3.0 Cables Contain Twice As Many Wires As USB 2.x To Support SuperSpeed Data Transmission & Are Thus Larger In Diameter.
- Power Up To 3.6 W May Be Used.
- Full-Duplex Communications.
- USB 3.0 Standard Does Not Directly Specify A Maximum Cable Length - Requires only that all cables meet an electrical specification for copper cabling with AWG 26 wires.
- Available in Lengths - 3, 6 & 10ft.
- USB 3.0 Cables Contain Twice As Many Wires As USB 2.x To Support SuperSpeed Data Transmission & Are Thus Larger In Diameter.
- Power Up To 3.6 W May Be Used.
- Full-Duplex Communications.
- USB 3.0 Standard Does Not Directly Specify A Maximum Cable Length - Requires only that all cables meet an electrical specification for copper cabling with AWG 26 wires.
- Available in Lengths - 3, 6 & 10ft.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 0.9 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 0.9 m |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |