We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics UHDA-OUT4-F32 interface cards/adapter HDMI
SKU
UHDA-OUT4-F32/STANDALONE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4–Channel 4K60 4:2:0 HDMI Output Card with Selectable Embedded, De–embedded or ARC Analog Audio
- HDTV Compatible
- HDCP Compliant
- 3D Pass–Through
- EDID Capture — Copies and stores the EDID from a display device
- Kramer Equalization and re–Klocking Technology
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | UHDA-OUT4-F32/STANDALONE |
|---|---|
| EAN | 7291063084271 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
UHDA−OUT4−F32 is a four−channel 4K@60Hz (4:2:0) HDMI output card with configurable analog audio features for the VS−3232DN−EM Modular Multi−Format Digital Matrix Switcher. UHDA−OUT4−F32 outputs four 4K HDMI signals with selectable embedded, de−embedded, or ARC unbalanced stereo analog audio.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | HDMI |
| Host interface | HDMI |
| Host interface gender | Female |
| Technical details | |
| Bandwidth | 8.91 Gbit/s |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Bandwidth | 8.91 Gbit/s |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Bandwidth | 8.91 Gbit/s |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 600 g |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 400 g |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 600 g |
| Other features | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |