We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics UHDA-IN2-F16 interface cards/adapter HDMI
SKU
UHDA-IN2-F16/STANDALONE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2–Channel 4K60 4:2:0 HDMI Input Card with Selectable Embedded, De–embedded or ARC Analog Audio
- HDTV Compatible
- HDCP Compliant
- 3D Pass–Through
- EDID Capture — Copies and stores the EDID from a display device
- Kramer Equalization and re–Klocking Technology
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | HDMI |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | HDMI |
| SKU | UHDA-IN2-F16/STANDALONE |
| EAN | 7291063077723 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
UHDA−IN2−F16 is a two−channel 4K@60Hz (4:2:0) HDMI input card with configurable analog audio features for the VS−1616 Series Modular Multi−Format Digital Matrix Switchers. The UHDA−IN2−F16 inputs two 4K HDMI signals with selectable ARC (on the upper port), embedded, or de−embedded unbalanced stereo audio.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | HDMI |
| Host interface | HDMI |
| Host interface gender | Female |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 5.2 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 300 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |