We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics UHD-OUT4-F32 interface cards/adapter
SKU
UHD-OUT4-F32/STANDALONE
- HDTV Compatible
- HDCP Compliant
- EDID Capture — Copies and stores the EDID from a display device
- 3D Pass–Through
- Kramer Equalization and re–Klocking Technology
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | HDMI |
|---|---|
| SKU | UHD-OUT4-F32/STANDALONE |
| EAN | 7291063084394 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
UHD−OUT4−F32 is a four−channel 4K@60Hz (4:2:0) HDMI output card for the VS−3232DN−EM Modular Multi−Format Digital Matrix Switcher. UHD−OUT4−F32 outputs four HDMI signals from the chassis.
| Technical details | |
|---|---|
| Bandwidth | 8.91 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Bandwidth | 8.91 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | HDMI |
| Host interface gender | Female |
| Features | |
| Bandwidth | 8.91 Gbit/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 400 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 400 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |