We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics UHD-IN2-F16 interface cards/adapter HDMI
SKU
UHD-IN2-F16/STANDALONE
- ARC Support
- HDTV Compatible
- HDCP Compliant
- EDID Capture — Copies and stores the EDID from a display device
- 3D Pass–Through
- Kramer Equalization and re–Klocking Technology
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | UHD-IN2-F16/STANDALONE |
|---|---|
| EAN | 7291063078201 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
UHD−IN2−F16 is a two−channel 4K@60Hz (4:2:0) HDMI input card for the VS−1616 Series Modular Multi−Format Digital Matrix Switchers. The UHD−IN2−F16 inputs two HDMI signals into the chassis.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | HDMI |
| Host interface | HDMI |
| Host interface gender | Female |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 5.2 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 300 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |